Itt vagy: www.gyomro.hu » Hrek » Lezajlott a közmeghallgatás
December 19-én, hétfőn este zajlott a 2011-es képviselő-testületi közmeghallgatás. A Hankó István Művészeti Központban tartott éves meghallgatásra mintegy 60-70 lakos érkezett, míg a testület teljes létszámban jelen volt.
Bevezetőként Gyenes Levente polgármester értékelte a 2011-es esztendőt. A városvezető szerint igen jó évet zárt városunk, hiszen az eddigi legnagyobb beruházás zajlott le a településen. A mintegy 600 millió forintos városközpont-fejlesztésen kívül persze voltak még bőven sikerek, melyekről szintén beszélt a polgármester, aki szerint most lezárult egy városfejlesztési ciklus, de jövőre indul egy újabb. A tervek, melyek megvalósításra várnak készen vannak, és remélhetőleg a megfelelő anyagi forrásokat is mellé tudja majd rendelni a város. Ebben nagy szerepe lehet a különböző uniós pályázati forrásoknak.
A polgármesteri bevezetőt követően a lakosok tehették fel kérdéseiket. Elsőként egy korábbi önkormányzati képviselő, Dr. Tóth János vette a „bátorságot”, hogy a mikrofon elé álljon. Az egykori szocialista politikus elmondta: csodálja a mostani a testületet, hogy bele mertek vágni egy ekkora beruházásba (városközpont-fejlesztés), és tiszta szívből gratulált a sikerekhez. Majd több kérdést is megfogalmazott, így például a Dózsa György úti járdaproblémát is. Ez visszatérő felvetés volt a lakosok részéről. Válaszában Gyenes Levente elmondta: valóban nyert mintegy 120 millió forintot az önkormányzat egy kerékpárút megépítésére, mely a járdát is magában foglalta volna a Dózsa György úton Maglódtól a Péteri buszfordulóig. Az elnyert összeghez jött még bő 10 millió forintos önerő, így adva volt a keretösszeg. A közbeszerzési eljáráson viszont a legolcsóbb kivitelezési ajánlat is meghaladta a 200 millió forintot. Hosszas gondolkodás után a városvezetés úgy döntött, hogy nem valósítja meg a beruházást, mert erre a célra nem akart majd 100 millió forintnyi hitelt felvenni. Ehelyett a meglévő önerőt járdaépítésre használt fel, így készülhetett el mintegy 650 méternyi gyalogút az érintett szakaszon. Természetesen még további építésre van szükség, amit jövő tavasszal el is kezdenek majd.
Szintén slágertéma volt a vízdíj kérdése. Volt olyan felszólaló, aki szerint kirívóan magas a gyömrői vízdíj. A témával kapcsolatban Mezey Attila fejtette ki az önkormányzat álláspontját. Az alpolgármester elmondta: úgy szabják meg a mindenkori vízdíjat, hogy az a vízmű költségeit fedezze. Haszon nem keletkezik rajta, az önkormányzat egyetlen forintot sem vesz ki a cég kasszájából. Egész egyszerűen ennyibe kerül a víz kitermelése, és a fogyasztókhoz való eljuttatása. Mezey szerint több környező településen azért lehet olcsóbb a vízdíj, mert Budapestről kapják a vizet, ahol sokkal olcsóbbak a díjak. Ennek oka pedig egyszerű: a Duna közelsége miatt a jóval költségtakarékosabb parti szűrésű kutakat használják. Ezzel szemben Gyömrőn 200-300 méter mélyről kell a vizet a felszínre, majd tisztítás után a lakosokhoz juttatni. Az alpolgármester egy felvetésre megerősítette: természetesen lehetne politikai okokból csökkenteni a víz díját, de akkor az év végén a vízmű veszteséges lenne, és a hiányt az önkormányzatnak kell kipótolnia, közpénzből. Ezt tette egyébként Ecser, ahol mesterségesen csökkentették a vízdíjat, ami miatt mostanra 12 millió forintos hiány keletkezett. Ezt most egyösszegben kell az ecseri önkormányzatnak megfizetnie.
Az alpolgármester kijelentette: csakis annyival növelik a vízdíjat, amennyivel nőnek a vízmű költségei. Így az ágazati infláció mértéke, a növekvő áramdíj és az üzemanyagköltségek emelkedése épülhet bele az árba.
Egy kedves lakosunk, Barusz József mintegy 11 oldalas összeállítással érkezett, ebből tett fel kérdéseket a városvezetésnek. Nézzük a fontosabb kérdéseket, és az azokra adott választ:
• A nemrég felújított vasútállomás egyre rosszabb állapotban van, köszönhetően a rossz kivitelezésből adódó beázásért. Ki a felelős, mikor lesz garanciális javítás?
A kivitelező a MÁV-csoport egyik cége volt. Valóban rosszul sikerült a munka, ami miatt szükséges az újabb felújítás. Ez a jövő év tavaszán meg is történik, hiszen a városvezetés és a MÁV aláírta az erről szól szerződést. A tetőszigetelés kijavításán és a beázás nyomainak eltüntetésén túl lebontják majd az állomás végén található kis épületet, ami már balesetveszélyes mértékben süllyed.
• Szintén MÁV-os téma: nem túl jó a menetrend. Nem lehetne-e hatni a vasúttársaságra annak érdekében, hogy javuljon a helyzet?
Gyakorlatilag alig van olyan MÁV-igazgatósági ülés, ahol ne lennék jelen – mondta Gyenes Levente polgármester. Már csak mint a Vasutas Települések Országos Szövetségének elnöke is tisztában vagyok azzal, hogy mennyire nehéz ilyen ügyben hatni a MÁV-ra. A most hazánkban működő ún. dinamikus menetrend egy német ötlet, ami lehet hogy ott remekül működik, de nálunk nem. Minden lobbi erőnkkel azon vagyunk, hogy minél jobb menetrend legyen a városunkat is magában foglaló 120/a vasútvonalon. Lassan öt éve dolgozunk rajta, hogy megépíthessünk egy harmadik peront. Ha ezt meg tudjuk valósítani, akkor jó esély van arra, hogy közvetlen járat legyen Gyömrő és Budapest között. Ez a célunk!
• Miként lehetséges az, hogy sorra vágnak ki fákat több helyen is. (közterületen) Ki ad erre engedélyt?
Közterületi fakivágásra csak az önkormányzat adhat engedélyt. A műszaki iroda erdész segítségével dönti el, hogy egy adott fát valóban ki kell-e vágni, vagy sem. A kivágásnak több oka lehet, így a fa betegsége is. Előírás viszont, hogy egy kivágott fa helyett két csemetét kell ültetni. Ezt az önkormányzat betartatja és ellenőrzi! Mindemellett utána fogok nézni, hogy hol és hogyan (mekkora tuskó maradt, stb.) vágtak ki fákat – zárta válaszát a polgármester.
• Nem érzi a testület „szentségtörésnek”, hogy a Trianoni emlékmű mellé műjégpályát engedtek építeni?
Nem. Eddig az általános kép az volt, hogy az Országzászló tövében fiatalok ücsörögtek, cigiztek, BMX-eztek. Most egy igényes kivitelezésű, sportolási lehetőség épült oda. Véleményem szerint nem az a megoldás, hogy kötelezzük a fiatalokat, hogy egy évben egyszer igenis menjenek el az emlékműhöz, ha akarnak, ha nem. Talán sokkal többen fogják így megérteni Trianont, ha örömmel mennek oda, jól érzik magukat, és közben rácsodálkoznak, hogy egy szép Országzászló van ott. Ettől még senki nem gyalázza meg Trianon emlékét.
A mintegy a két és fél órás közmeghallgatás végén már személyes szociális ügyek, vélt és valós sérelmek érkeztek egy-két lakostól. Az este végén az érdeklődök körbenézhettek a Művészeti Központban, ami mindenki tetszését elnyerte.
Köszönjük mindenkinek, aki jelenlétével és érdeklődésével megtisztelte a közmeghallgatást!
Hauser Antal, 2011-12-20 15:16:35