Itt vagy: www.gyomro.hu » Hírek » Miért nincs víz az artézi kútban?

Miért nincs víz az artézi kútban?

Jópár napja nem lehet vizet vinni a falusi Artézi kútból, mivel egy csepp sem folyik a kifolyón keresztül. Ennek okairól kérdeztük Mezey Attila alpolgármestert, valamint Kertész Gyulát, a Gyömrő és Térsége Víziközmű Kft. igazgatóját.

 


Mi történt a kúttal?


Mezey Attila: Elöregedett. 86 évvel ezelőtt fúrták ezt a kutat, akkor percenként 18 liter volt a maximális vízhozama. Az úgynevezett pozitív hozama 3 méteren volt, ez azt jelenti, hogy három méteres magasságig "tört fel" a vízoszlop. Ez a vízhozam fokozatosan csökkent, de az elmúlt 3-4 évben volt igazán drasztikus: amikor a díszkút épült, még egy méter feletti pozitív hozam volt, 3 éve alig negyven centi, míg mostanra már nincs pozitív vízhozam.


Ez mit jelent a gyakorlatban?


Kertész Gyula: Ez azt jelenti, hogy a meglévő kifolyóig nem jön fel a víz, gyakorlatilag talajszint alatti magasságban folyik csak ki. Mindez azt is jelenti, hogy a kútban van még víz, csak a nyomás csökkent. A felkért szakember szerint akár még évtizedekig is kiszolgálhatja a kút a lakosságot, de meg kell oldanunk, hogy a víz a felszínre kerüljön.


Mit lehet tenni?


M.A.: A helyzet kivizsgálására felkért szakember szerint a legjobb megoldás egy elektromos szivattyú beépítése lenne, ami felhozza a vizet a kifolyó magasságáig. Jelenleg vizsgálják, hogy a kút szerkezete, stabilitása ezt lehetővé teszi-e. Mi ezt a kutat és a vizét is közkincsnek tekintjük, így szeretnénk ha a lakosaink a későbbiekben is tudnának innen vizet venni. Ha a szivattyús megoldás kivitelezhető, akkor úgy szeretnénk megcsinálni, hogy csak akkor folyjon a víz, ha valaki valóban vinni szeretne, vagyis nem non-stop a nap 24 órájában. Ezzel is szeretnénk kímélni a kutat. Senki nem tudja megmondani, hogy még mennyi ideig lesz benne víz, szeretnénk ha az unokáinknak is maradna benne.


Mekkora költsége lenne ennek a megoldásnak?


A jelenlegi előzetes tervek szerint 500.000-800.000 forintba kerülne a rendszer kiépítése, majd havi 10-20.000 forint lenne az elektromos szivattyú áramdíja. Ez utóbbit természetesen az önkormányzat fizetné. A kiépítés költségét is megpróbáljuk előteremteni, de az is lehet, hogy lakosaink segítségét kérjük majd, közadakozás formájában. Azt gondolom, hogy ha évekig, évtizedekig vittük haza innen a vizet, akkor most pár száz vagy ezer forintot rászánhatunk, hogy a jövőben is tudjuk használni a kutat.


Elterjedtek olyan pletykák, hogy az önkormányzat korlátozta a vízmennyiséget, illetve a nemrég fúrt új ivóvíz kutak a hibásak a csökkenő vízhozamért.


K. Gy.: Mindkettőt cáfolom! Semmilyen külső beavatkozás nem történt, a természet rendezte úgy, hogy mostanra lecsökkent a víznyomás, és segítség nélkül nem tud talajszint fölé jönni a víz. Az új ivóvíz kutak pedig jóval mélyebben vannak, illetve más a víz összetétele is, tehát nem ilyen jellegű vizet nyerünk ki.

 

Mikortól folyhat újra a víz az Artézi kútból?


M.A.: Nem tudok pontos idÅ‘pontot mondani,de szeretnénk minél elÅ‘bb megoldani a problémát. A szakemberek dolgoznak a háttérmunkákon, igyekezünk a legjobb és leggazdaságosabb megoldást választani. Egy biztos: az Artézi kútból vett vízért eddig és ezután sem kell majd fizetnie senkinek!
 

Hauser Antal, 2012-09-04 15:29:44

« elõzõ következõ »