Itt vagy: www.gyomro.hu » Hrek » Hogyan lettünk járási kirendeltség?

Hogyan lettünk járási kirendeltség?

A közigazgatás folyamatban lévő átalakításának településünk szempontjából talán legfontosabb fejleménye volt, hogy mégis lesz járási kirendeltség a polgármesteri hivatalban. A kérdés sokakat foglalkoztatott, így most megpróbáljuk átláthatóan, hitelesen, eredeti dokumentumokkal kiegészítve bemutatni a folyamatot, amíg eljutottunk idáig.

 


Önkormányzatunk számára a járási hivatal küldte meg azt a megállapodást, melyet a jogszabály szerint 2012. október 16-ig kellett volna aláírnia a polgármesternek. Ennek a megállapodásnak a szövegezését kizárólag az illetékes minisztérium szakemberei végezték, az önkormányzatoknak beleszólásuk nem volt. Az itt letölthető eredeti változatban nem szerepel, hogy Gyömrőn járási kirendeltséget alakítanának ki. Erre vonatkozóan a táblázat I-es mellékletének utolsó oszlopa a mérvadó, ahol ügysegédi iroda olvasható. Ez annyit jelent, hogy csupán egyetlen ügysegéd állt volna a lakosok rendelkezésére. (A táblázat V-ös mellékletét töröltük, mivel a személyi állomány olyan adatait tartalmazza, melyik nem publikálhatók. A megállapodás szövegében a piros jelölések, kihúzások a járási biztos iránymutatásai alapján történtek)

 


A polgármesternek csak a képviselő-testület adhatott felhatalmazást az aláírásra, így ezzel kapcsolatosan október 16-án tartottak testületi ülést. Az ügy fontosságát jól mutatja,a hogy hosszas felszólalások voltak, valamint jegyző úr is részletesen tájékoztatta a testületet a témában.


Szó szerint idézünk a jegyzőkönyvből:
****************************************************
Spaits Miklós (FIDESZ) képviselő: „Kérem, engedjék meg, hogy felolvassam a gondolataimat. „Tisztelt Polgármester úr, képviselő társak! Engedjék meg, hogy egy szövegből idézzek. „A képviselői tisztségemből eredő feladataimat Gyömrő Város fejlődésének előmozdítása…érdekében lelkiismeretesen teljesítsem.” Ez az idézet Tisztelt képviselő-testület a képviselői eskü szövegéből való. A rendszerváltás óta képviselőként, bizottsági elnökként, vagy bizottsági tagként minden döntésemet az eskü szelleme szerint tettem. Sokan voltunk a rendszerváltás óta, akik a képviselő-testületben képviselőként, tisztségviselőként tevékenykedtünk. Sokan voltunk és sokszor sokféleképpen láttuk, illetve látjuk a dolgokat. Egy dolgot azonban bizonyossággal állíthatok, azt, hogy soha nem volt, aki helybeli politikusként máshogy tett volna, vagy ne a város fejlődését szolgálta volna. Mindig és mindannyian egyetértettünk abban, hogy döntéseinkkel a település érdekeit szolgáljuk. Ez vezérelte az eltelt 22 évben mindannyiunkat. Ezét tettek többen sokat, ezért tettem meg lehetőségeimhez mérten én is mindent. Így tudtuk akkori politikai kapcsolatainkkal elérni, hogy 2001-ben Gyömrő város lehessen. A döntéseinkben így volt ez mindig. Ezért lett gáz, telefon, biztonságos vízszolgáltatás, csatorna-hálózat, útépítés és gyarapodó, szépülő épületekkel bővülő ez a város. Örömmel fogadtam, fogadtuk azt a politikai döntést, amely a járási rendszer visszaállítását célozta meg. Gyömrőnek ezzel a lehetőséggel új távlatokat szerettünk volna nyitni. Gyömrő a történelmi tények okán, a térségben jelenleg elfoglalt szerepe, ereje és a törvény szelleme okán is maradéktalanul megfelelt a járásközpont alakítás feltételeinek. Ezért szerepelt az eredeti előterjesztésben a járásszékhelyek sorában. Tudjuk, halljuk, hogy vannak, akik nem a képviselői esküben foglaltak szerint élik életüket. Azért tesztnek, hogy Gyömrőnek, s talán mondhatom ezzel a jelenlegi városvezetésnek ártsanak. Erre nem lehet, és nincs is semmilyen mentség. Ezért is történhetett meg, hogy teljesen váratlanul és indokolatlanul kikerült városunk a járási székhelyek közül. Újabb munka, újabb ígéretek és újabb erőfeszítések, hogy valamit javítsunk a kialakult helyzeten. Aztán megint egy hír, lehet, hogy mégis járásszékhely leszünk, majd nem sokra rá, hogy mégsem, s most már azt látni, hogy mindenben nyírnak minket. Tisztelt Képviselőtársaim! Számomra az a tervezet és a folyamat, ami mögötte van, s itt van előttünk nem Gyömrő fejlődését szolgálja. Képviselői eskümhöz hű maradok, ezért olyan döntést, amely ellentétes annak szellemével nem tudok támogatni! Köszönöm a szót Polgármester Úr! Köszönöm, hogy meghallgattak.”


*
*
Mezey Attila alpolgármester: Egyetért Spaits Miklós hozzászólásával. Emellett azt is tudni kell, hogy az ő feladatuk a település érdekének képviselete és ez a megállapodás nem ezt szolgálja. Emellett a jelenlegi járásokról szóló jogszabály értelmében az önkormányzatok önállóságának felszámolásával jár az átalakulás, az önkormányzatok mozgástere aggasztóan lecsökkent. A jogszabályban van egy olyan pont, mely szerint, ha október 31-ig az önkormányzat nem fogadja el a megállapodást, a Pest Megyei Kormánymegbízott a jogszabály erejénél fogva saját maga határozattal megkötheti a megállapodást, tehát a jóváhagyó testületi határozatot kiváltva, hoz egy határozatot és relatíve a Kormányhivatallal köti meg a megállapodást. Amit még meg tudnak tenni, hogy ezt most nem támogatják, és az államtitkár asszony felé a kérésüket továbbítják.
Sas Zoltán (JOBBIK) képviselő: A II. világháborút lezáró időszakban 1948-ig Gyömrő járásközpont volt. Majd hatalmi szóval vették el ezt a státuszt, és amikor meghallotta, hogy újra járási rendszert alakítanak ki, pozitív várakozásokkal fogadta, és azt gondolta, hogy azt a történelmi árulást, amit a városnak el kellett szenvednie, talán a mostani kormány helyrehozza. Azt látja, hogy most fölülről, hatalmi szóval megakadályozzák azt, hogy a térségben vezető szerepet betöltő, mind kulturális, mind bármilyen szempontból nézve ne kerülhessen vissza a régi státuszába. Ez mind Gyömrői lakosként, mind a Jobbik Magyarországért Mozgalom képviselőjeként elborzasztja és nem támogatja.


Gyenes Levente polgármester: A testület felhatalmazása alapján, a holnapi nap folyamán államtitkár asszonynak küldenek egy levelet, melyben emlékezteti arra az ígéretére melyet neki és polgármester társainak tett, miszerint Gyömrőn kirendeltség lehet. A Képviselő-testület döntéséről dr. Pusztai Zsuzsanna járási biztost tájékoztatja, és kéri a döntés felülvizsgálatát. …

 


*****************************************************
A képviselők végül név szerinti szavazáson 10 nem szavazattal, 0 igen és 0 tartózkodás mellett az alábbi határozatot hozták: „ 198/2012 (X.16.) sz. önkormányzati határozat: Gyömrő Város Önkormányzat Képviselő-testülete a járások kialakítása tárgyában, írásban előterjesztett, Gyömrő Város Önkormányzata és a Pest Megyei Kormányhivatal közötti megállapodás megkötésére irányuló javaslatot név szerinti szavazáson 10 nem szavazattal, 0 igen szavazattal, 0 tartózkodással elutasítja. A megállapodás aláírására a polgármestert nem hatalmazza fel. Megbízza a polgármestert, hogy a településre vonatkozó igények tárgyában levélben keresse meg dr. Szabó Erika államtitkár asszonyt további egyeztetések céljából.”
Gyenes Levente a fentiek értelmében október 16-án levelet írt államtitkár asszonynak, (letöltés) valamint Pusztai Zsuzsananna járási biztosnak is (letöltés), melyben tájékoztatta őket a döntésről, és kérte az együttműködésüket.
Önkormányzatunk a testület döntéséről és annak hátteréről október 18-án közleményt juttatott el az MTI-hez, melyet aztán több hírportál is átvett.
(forrás: www.onkormanyzat.mti.hu)

 


Október 19-én Dr. Tarnai Richárd kormánymegbízott, Pest Megyei kormányhivatal vezetője telefonon vette fel a kapcsolatot Gyenes Levente polgármesterrel, hogy a kialakult helyzetről tárgyaljanak. Kormánymegbízott urat előzetesen az államtitkárság tájékoztatta a Gyömrői fejleményekről. A telefonos megbeszélést követően alig négy nap alatt sikerült módosítani az eredeti megállapodást, így vált lehetségessé, hogy járási kirendeltség jöjjön létre Gyömrőn. A képviselő-testület végül ezt a megállapodást 2012. október 25-én 8 igen, 0 nem és 1 tartózkodás mellett elfogadta, és megadta a felhatalmazást a polgármesternek a megállapodás aláírására.
Az aláírásra 2012. október 26-án került sor. A végleges verzió itt érhető el.


Az eredetihez képest a lényegi változás a táblázatban olvasható. Az I-es számú melléklet utolsó oszlopában itt már az alábbi szöveg olvasható: „Az ingatlan földszinti területe kerül átadásra közös használat és költségviselés külön megállapodás alapján az épület 1. emeleti akadálymentesített részében szerepelnek a kirendeltség irodái.” .
(A táblázat V-ös mellékletét töröltük, mivel a személyi állomány olyan adatait tartalmazza, melyik nem publikálhatók)


Az egész folyamattal kapcsolatban Gyenes Levente a következőket mondta: „ A képviselő-testület és a magam nevében is köszönöm a hivatali dolgozók és minden gyömrői lakos vagy szimpatizáns munkáját, akik hozzájárultak a megállapodás módosításának elkészítéséhez. Az önkormányzat és a város számára csakis az eredmények a fontosak, és ezek eléréséhez természetesen mindenki munkájára - akár kicsi akár nagy mértékben – szükség volt és lesz is.”

Hauser Antal, 2012-10-30 11:36:58

« elz kvetkez »