Itt vagy: www.gyomro.hu » Hrek » Kő kövön ... marad!

Kő kövön ... marad!

Kulturális Örökség Napjai Gyömrőn 2005. szeptember 17-én és 18-án Kő kövön ... marad!

Kulturális Örökség Napjai Gyömrőn

Talán sokan hallottak már a Kulturális Örökség Napjai elnevezésű programsorozatról, azonban engedjék meg, hogy egy kis történelmi áttekintéssel kezdjem.
1984-ben Franciaországból Történelmi Műemlékek Nyílt Napja címmel egyedülálló kezdeményezés indult útjára, azzal a céllal, hogy azok a kiemelkedő, várhatóan széles érdeklődésre számot tartó műemléképületek, amelyek általában zárva vannak a nagyközönség előtt, egy hétvégén nyissák meg kapuikat, és ingyen, lehetőleg szakszerű vezetéssel fogadják a kíváncsi látogatókat. 1991-ben az európai Unió támogatásával hivatalosan is intézményesítette és útjára indította saját rendezvénysorozatát Európai Örökség Napok címmel. Az összeurópai viszonylatban útjára indított rendezvényt az Európa, közös örökségünk; szlogen erősíti, és ennek köszönhetően a kezdeményezés jelentősége évről-évre növekedett. Mára e rendezvényt 48 országban ünneplik minden szeptemberben, túllépve az Európai Unió határait nemzetközi koordináció segítségével.
Az Európai Örökség Napok fontos szerepet játszik az európai identitástudat kialakításában, nemcsak kulturális, hanem szociális, politikai és gazdasági értelemben is.
Az a cél tehát, hogy a rendezvény egyfajta mozgósító akció legyen, mely a polgárokban erősíti a kulturális örökség megóvásának igényét. Leegyszerűsítve azt is mondhatjuk, hogy csak azt tudjuk igazán szeretni, aminek az értékeit jól ismerjük, s amit jól ismerünk és szeretünk, arról gondoskodunk is.
Magyarország 7 évvel ezelőtt csatlakozott a kezdeményezéshez. 1999-ben a Nemzeti Kulturális Örökség Minisztériuma megbízta a Kulturális Örökségvédelmi Hivatal Társadalmi Kapcsolatok Igazgatóságát, hogy szervezze meg a rendezvényt. Ezt a koordináló munkát a Kulturális Örökségvédelmi Hivatal ma is végzi.
Az Európa Tanács szerepe többek között, hogy harmonizálja az egyes országok tevékenységét, és egyesítse őket egy egységes zászló alatt, valamint számos ajánlást illetve a sikeresség növelését elősegítő javaslatot határoztak meg 1991-ben Strasbourgban az Európai Örökség Napok nemzeti koordinátorainak konferenciáján. Jóllehet az alapelvek között csupán ajánlásként szerepel minden évben egy-egy központi téma előtérbe helyezése, hazánk 1999. óta kiemelten él ezzel a figyelemfelkeltő lehetőséggel. Célja ezzel, hogy a nyilvánosság érdeklődését a kultúra, művelődés, építészet különböző szegmenseire irányítsa és a társadalom eltérő érdeklődésű rétegeit minél nagyobb létszámban mozgósítsa. A téma országonként változik.
Hazánkban idén a rendezvény szeptember 17-én és 18-án került megrendezésre több mint 230 település és közel 500 épület részvételével. A fent is olvasható szlogenből: Kő kövön ... marad! a Kulturális Örökségvédelmi Hivatal részéről némi optimizmusra, hitre és tettekre lehet következtetni, amely a várak, erődítmények, kastélyok, kúriák és paloták bemutatását állította az események fókuszába, de nem hanyagolta el kulturális és természeti örökségünk más területeit sem.
A helyi szervezést a 2005. februárjában megalakult Turisztikai Kerekasztal vállalta. A tavasszal kitöltött jelentkezési lapok alapján városunk is bekerült azon települések sorába, amelyek részt kívántak venni a magyarországi Kulturális Örökség Napjai ingyenes épületlátogató hétvége programjában.
A helyi szervezést a 2005. februárjában megalakult Turisztikai Kerekasztal vállalta. A tavasszal kitöltött jelentkezési lapok alapján városunk is bekerült azon települések sorába, amelyek részt kívántak venni a magyarországi Kulturális Örökség Napjai ingyenes épületlátogató hétvége programjában.
Városunk idén hat helyszínnel mutatkozott be. Szeptember harmadik hétvégéjén mindkét nap 10-18 óráig megnyitotta kapuit, a Jézus Szíve Római Katolikus Plébániatemplom (közismertebb nevén a telepi nagy templom), a Teleki kastély, a falusi Református Templom és a Nepomuki Szent János Római Katolikus Kápolna. Az utóbbi három helyszínt egy ún. Falunéző séta is összekötötte, mely az egyike volt az 50 hazánkban szervezett sétaútvonalnak. A óránkénti sétákat jómagam, mint helyi idegenvezető és egyben a városi Turisztikai Kerekasztal egyik koordinátora, tartottam. A fent említett négy helyszín mellett a Tájház is szerepelt a látogatható épületek sorában, azonban a restaurálási munkák elhúzódása miatt sajnos nem tudott látogatókat fogadni. Valamint egyénileg megtekinthető volt a Mánya-réti Rákóczi Emlékmű is.
A hétvége során közel 100 érdeklődőt fogadott településünk, akik közül sokan a fővárosból, valamint az agglomerációból például Budakesziről érkeztek Gyömrőre. Néhány helyi lakos is részt vett a sétán. Véleményem szerint mindenki élményekben gazdagon tért otthonába ígéretet téve arra, hogy nyáron feltétlenül visszajönnek városunkba.
A Gyömrőre látogató vendégek fő motivációja a sok helyszín megtekinthetősége - mivel a sok résztvevő helyszín közül nagyon kevés volt, amely ilyen sok látnivalóval jelentkezett a rendezvényre - mellett a főváros közelsége volt, melyet a továbbiakban is ki szeretnénk használni az idegenforgalom fellendítése kapcsán.
Külön megtiszteltetés volt, hogy a főszervező - Kulturális Örökségvédelmi Hivatal - részéről Horváth Edina, nemzetközi szakreferens is ellátogatott Gyömrőre. Városunk számos dicséretet kapott, mivel a látogatható épületeinken az egységes plakátokat, valamint zászlókat elhelyeztük és a Pesti Est különszámában is feltüntetett, a műemlékeket bemutató szórólapok is ingyen rendelkezésre álltak. Ígéretet kaptunk a jövőre nézve egy szoros együttműködés kialakítására és a Hivatal mindennemű segítségnyújtására, mely elősegítheti idegenforgalmunk alaposabb kialakítását és későbbi hatásosabb fejlesztését.
Jövőre szeretnénk a szeptemberi programot nagyobb körben meghirdetni, felhasználva a helyi média segítségét is. Fontosnak tartjuk, hogy az itt lakók is sokrétű tudásra tegyenek szert a helytörténetet illetve a látnivalókat illetően. Külön szeretnénk megcélozni a helyi iskolákat. A diákok számára is fontos, hogy ismerjék városunkat, hiszen a jövő generációi viszik előre az életet, amihez véleményünk szerint szorosan hozzátartozik a helytörténet ismerete is. Bízunk benne, hogy az idei sikeres kezdés után Gyömrőn is tradícióvá válhat a rendezvénysorozat.
Köszönet illeti mindazon segítőket - a Teleki kastély diákjait és dolgozóit, a gyömrői Református Egyházközség, valamint Római Katolikus Egyházközség tagjait -, akik a két nap során biztosították a fent említett épületek látogathatóságát, szeretettel és meleg szívvel fogadták az érdeklődőket.
Bízom benne, hogy a jövőben mind több érdeklődő látogat majd településünkre és a helybéliek közül is sokan csatlakoznak a kezdeményezéshez és emelik a rendezvény sikerének fényét.


Nagy Zsuzsanna
főszervező

Rgi weblap, 2005-10-02 00:00:00

« elz kvetkez »