Itt vagy: www.gyomro.hu » Hrek » Kulturális Örökség Napjai
Kulturális Örökség Napjai
Gyömrő országosan kiemelt helyszínként vett részt az európai kezdeményezésű Nyitott kapuk hétvégéjén Kulturális Örökség Napjai
Gyömrő, 2006. szeptember 16-17.
Előzőekben már hírül adtuk, hogy 2006. szeptember 16-17-én kerül megrendezésre a Kulturális Örökség Napjai című rendezvénysorozat. A régebbi cikkben, valamint a városi SIGNAL TV-n levetített felvételek segítségével és a Rádió 29 szeptember 5-én elhangzott riportban bemutattuk, valójában miről szól a kezdeményezés, hogyan kapcsolódik az eseményhez településünk.
Engedjék meg, hogy ezen alkalommal beszámoljak a szervezés lebonyolításáról illetve sikerességéről.
Ahogyan ezt már Önök is tudják, idén városunk második alkalommal vett részt szervezett keretek között a Kulturális Örökség Napjain. A városban működő Turisztikai Kerekasztal vállalta a nemes feladatot, hogy megszervezi Gyömrő részvételét.
A kezdetek kezdetén be kellett küldenünk az országos főszervezőknek, a Kulturális Örökségvédelmi Hivatalnak a jelentkezési lapot. Akkor még nem is gondoltuk, hogy voltaképpen milyen nagy szervezési munka áll előttünk.
Felsorakoztattuk a lehetséges nevezetességeket, végül városunkat 12 helyszínnel neveztük be. A tavalyi 5 helyszínhez képest bővítettük a látogatható emlékeink számát és egyben a programkínálatot is. Időközben folyamatos egyeztetést folytattunk a főszervezőkkel, akiknek nagyon tetszett hozzáállásunk, ötleteink sokszínűsége és nem utolsó sorban a közel 4 hónap alatt végzett szervező munkánk. Itt kell megjegyeznünk, hogy a tavalyi remek szereplésünk is sokban hozzásegítette városunkat, hogy idén még jobb legyen az elismertségünk.
Szeptember elején – mint a rendezvény főszervezője – kaptam egy meghívót az országos sajtótéjákoztatóra, melyről a SIGNAL TV-n szintén láthatták a helyszínen készült felvételt. A sajtótájékoztatón nem kisebb nevekkel együtt adtunk tájékoztatást, mint Dr. Varga Kálmán, a Kulturális Örökségvédelmi Hivatal elnöke, Dr. Somogyi Zoltán, az Önkormányzati és Területfejlesztési Minisztérium turizmusért felelős szakállamtitkára és Dr. Bocsi Andrea a Kistérségi Európai Uniós és Idegenforgalmi Kht. ügyvezetője a Dunaújvárosi Szocreál tanösvényről. A meghívást és a lehetőséget nem véletlenül kaptuk. Időközben országosan kiemelt helyszínné emelkedett Gyömrő, Dunaújváros mellett. Ami azért is nagy szó, mert az idei tematikából kiderül, hogy egy kicsit kilógtunk a sorból Dunaújvárossal ellentétben. A központi tematika „A fél(t) múlt építészete” (A szocreál építészet Magyarországon) volt. A közel 500 helyszín közül egyedülálló volt az is, hogy egy településen belül 12 látogatható műemlék vagy emlékmű található.
Javaslom, először tekintsük át a rendezvény célját, így talán könnyebb lesz megérteni, miért is volt olyan hosszú az előkészítési folyamat.
1984-ben Franciaországban Történelmi Műemlékek Nyílt Napja (mely Historic Monuments Open Day néven vált ismertté) címmel egyedülálló kezdeményezés indult útjára, azzal a céllal, hogy azok a kiemelkedő, várhatóan széles érdeklődésre számot tartó műemléképületek, amelyek általában zárva vannak a nagyközönség előtt, egy hétvégén nyissák meg kapuikat, és ingyen, lehetőleg szakszerű vezetéssel fogadják a kíváncsi látogatókat.
A program célja tehát, hogy a nagyközönség figyelme ráirányuljon az épületek értékeire, azokéra is, amelyek máskor részlegesen, időlegesen, illetve csak a társadalom egyes rétegei által látogathatók, esetleg zárva vannak. A hagyományosan szeptember harmadik hétvégéjén megrendezett esemény során országszerte sok száz ilyen épület és helyszín kapuja nyílik meg a látogatók előtt.
Joggal kérdezhetik, hogy mit is tudtunk nyújtani az ideérkezőknek, illetve a helyszíneket meglátogatóknak!
Gyömrő város településszerkezetileg két nagyobb részre osztható. A régi, falusi rész volt eredetileg a település központja. Itt található a legtöbb műemlék és látványosság.
Ehhez kapcsolódóan kidolgozásra került az ún. Falunéző séta, mely során megtekinthető:
Nepomuki Szent János Római Katolikus Kápolna
Teleki kastély
Református templom
Tájház
Nem tartozott a sétához a település szélén található Mánya-réten álló Rákóczi Emlékoszlop, ennek ellenére nagyon sokan felkeresték az emlékművet.
A másik, ún. telepi rész, amely közel 100 éve átvette a központi szerepet, és itt csoportosulnak a különböző intézmények, hivatalok, üzletek. Ezen a településrészen az alábbi helyszínek várják az érdeklődőket:
Jézus Szíve Római Katolikus Templom (Telepi Nagytemplom)
Aradi vértanúk emlékműve (Eskü tér)
Tó-Strand
Szabadság tér – városközpont: Polgármesteri Hivatal – Díszkút, II. Rákóczi Ferenc mellszobra, Főszolgabírói Hivatal, Országzászló
A hétvége folyamán az óránkénti idegenvezetéseken (14 Falunéző séta) közel 260 fő vett részt. Sokan érkeztek a fővárosból, az agglomerációból (Budaörs, Törökbálint, Budakeszi). Nagy örömünkre a gyömrői lakosok is szép számban kilátogattak a helyszínekre. A helyi iskoláknak előzetesen meghirdettük a részvétel lehetőségét, és élve az alkalommal, számos osztály vett részt a vezetésen, vagy tekintette meg a kísérő pedagógus segítségével a helyszíneket.
A propagandához hozzátartozik egy nagyon fontos és figyelmre méltó momentum. A már említett sajtótájékoztató alkalmával felkért a Magyar Rádió munkatársa, Sediánszky János, hogy A múzsák kertjében című műsorban nyilatkozzam Gyömrőről és a Kulturális Örökség Napjai rendezvényhez való kötődésünkről. A riport szeptember 17-én hangzott el, melyet Darnyik Dóra műsorvezető-szerkesztő készített. (A felvétel előzetesen készült el.) A műsor hatására sokan keltek útra és kerestek fel bennünket.
A rendezvény egész ideje alatt INFO-SÁTOR működött a kápolna mellett, ahol a helyszínekkel és a kulturális programokkal kapcsolatban kaphatott minden érdeklődő teljes körű tájékoztatást, valamint gyömrői könyvek és képeslapok árusítását, turisztikai kiadványok ingyenes elvitelét is lehetővé tettük.
Az idei évben a gyömrői Petőfi Sándor Művelődési Ház – támogatva a rendezvény célját – gazdag, színes kulturális programokat kínált ezekre a napokra a helybeliek és a városba látogató minden kedves vendég számára.
2006. szeptember 16., szombaton, 19 órai kezdettel Őszi Sokadalom – Moldvai Táncház volt a miskolci Esztenás Együttessel a Petőfi Sándor Művelődési Házban kicsik és nagyok örömére egyaránt.
2006. szeptember 17., vasárnap, 17 óra kezdődött Pataky Emőke VILÁGSZÉP ÖRÖKSÉGÜNK – alföldi falvak rejtőzködő építészete fotókiállításának megnyitója a Petőfi Sándor Művelődési Házban. A megnyitón énekelt Bárdos Ildikó népdalénekes, hangszeren kísérte Molnár Miklós népzenész.
A kellemes, napsütéses hétvégéről elmondhatjuk, hogy sikeresen zárult. Nem csak nekünk, szervezőknek, hanem a városunkba látogatóknak és a különböző helyszíneket felkereső gyömrőieknek is egyaránt. A személyes beszélgetésekből és a – külön erre a hétvégére készített – kérdőívekből kiderül, hogy mindenki nagy megelégedéssel fogadta a Kulturális Örökség Napjain való részvételünket. Többen ígéretet tettek arra vonatkozóan, hogy visszatérnek városunkba és hosszabb időt eltöltve jobban meg szeretnék ismerni a nevezetességeket, az itt élőket.
Köszönet illeti mindazon segítőket, a Teleki kastély diákjait és dolgozóit, a gyömrői Református Gyülekezet, a Római Katolikus Egyházközség tagjait, valamint az idősb Pál Mihály Hagyományőrző és Művészeti Kör tagjait, akik a két nap során biztosították a fent említett épületek látogathatóságát, szeretettel és meleg szívvel fogadták az érdeklődőket. Köszönjük a Weöres Sándor Általános Iskola és Művészeti Iskolának, az Eskü Tériek Baráti Körének, hogy biztosították az egységes zászlók és plakátok elhelyezését az általuk felügyelt helyszíneken.
Külön köszönöm a Petőfi Sándor Művelődési Ház vezetőjének, Székely Attilának, valamint munkatársainak, Kovács Edinának, Krakomperger Csillának és Tölgyes Tamásnak a remek együttműködést valamint a rengeteg segítséget az előkészítés és lebonyolítás folyamatában.
Bízom benne, hogy a jövőben mind több érdeklődő látogat majd településünkre és a helybéliek közül még többen csatlakoznak a kezdeményezéshez és emelik a rendezvény sikerének fényét.
Nagy Zsuzsanna
főszervező
Rgi weblap, 2006-10-10 00:00:00
« elz
kvetkez »