Itt vagy: www.gyomro.hu » Hrek » AMIT A KÓRHÁZREFORMRÓL TUDNI KELL

AMIT A KÓRHÁZREFORMRÓL TUDNI KELL

Április 1-től gyökeres változás lesz az egészségügyi ellátásban. Jó, ha az orvoshoz fordulók ismerik a módosítások lényegét. Néhány fontos kérdést gyűjtöttünk össze, hogy tisztább legyen a kép (ebben a zűrzavarban).

- ÁLTALÁNOS KÉRDÉSEK -

- Mikortól lép életbe a változás?
Április 1-től. Addig minden változatlan marad.

- Mit kell tudni az ellátási kötelezettségről és a beutalásról?
A területi ellátási kötelezettséggel rendelkező kórháznak kötelező ellátni azt a beteget, aki az adott területen lakik és beutalóval érkezik.
Akinek más kórházba szól a beutalója, akkor az a kórház csak akkor láthatja el, ha ezzel a területéhez tartozó betegek ellátását nem veszélyezteti.
Ha beutaló nélkül vagy más helyre szóló beutalóval keres fel valaki egy kórházat, akkor neki az ellátása költségének 30 százalékát, legfeljebb 100000 forintot kell fizetnie(!!!).
Sürgősségi ellátást az ország bármely kórházában mindenki többlettérítés nélkül kap.

- Honnan lehet megtudni, hogy kit milyen betegséggel mostantól hol látnak el?
A legfontosabb: a háziorvos dönti el azt, hogy kit hol látnak el a betegségével. Ő írja a beutalót, amely szükséges a kórházi ellátás igénybevételéhez. Ezért a háziorvosok tudnak minden szükséges információt az új ellátórendszerről és a területi ellátási kötelezettségekről. Ezeket az alapvető információkat mindenki megtudhatja a háziorvosától, a Dr. Info telefonszámán (06-40-374636) vagy a www.terapia2007.hu honlapon.

- Mi a kiemelt kórház?
A kiemelt kórházak - a szükséges fejlesztések után - az országban egyenletesen elosztva a legmodernebb, európai színvonalú technikával felszerelve, nagy tapasztalatú orvosokkal biztosítják a súlyos vagy speciális betegségben szenvedők hatékony ellátását. Az ellátás biztonsága és garantált minősége érdekében csak a központokban folyhat például a daganatos betegek kezelése, szervátültetés, szívműtét, és hasonló, nagy felkészültséget igénylő beavatkozás, de a kiemelt kórházak fogadják azokat az eseteket is, amelyeket felszereltség vagy gyakorlat hiányában a területi kórházak nem tudnak megoldani. A kiemelt kórházak egyúttal sürgősségi központokként is üzemelnek, és az év 365 napján 24 órán át fogadják a sürgősségi ellátásra szoruló betegeket.
Minden megyében lesz legalább egy kiemelt ellátási felelősséggel működő kórház (a megyékben a megyei kórházak, illetve ha van orvos-egyetem, akkor ott az egyetemi klinikák, a fővárosban többek között az egyetemi klinikák és a létrehozandó Állami Egészségügyi Központ). De kiemelt kórház lesz a két legsúlyosabb népbetegséget gyógyító országos intézet is: a Kardiológiai és az Onkológiai Intézet.

- Mi a területi kórházak feladata?
A kórházak többsége az esetek nagy részét jelentő "általános" ellátásra szakosodik és területi kórház lesz. A területi kórházakra az aktív ellátás mellett a jövőben a jelenleginél nagyobb szerep jut majd a rehabilitáció, a krónikus ellátás és az ápolás terén.

- Mi lesz a háziorvosi rendszerrel?
A háziorvosi rendszer tovább működik: a reform nem átalakítja, hanem fejleszti a háziorvosi ellátás rendszerét. A vizitdíj bevezetésének előnyeit is a háziorvosok élvezik a leginkább. Az új ellátási rendszerben a háziorvosoknak kulcsszerepe lesz, hiszen rajtuk múlik, hol és milyen ellátásban részesül a beteg, ők döntik el, hogy betegeiket melyik kórházba utalják.

- Ki fogja meghatározni, hogy ki, milyen betegség, milyen stádiumával, milyen orvoshoz, melyik intézményhez fordulhat?
Az ÁNTSZ határozza meg azoknak a területi kórházaknak és kiemelt kórházaknak a körét, ahová egy adott településről a beteg beutalható. Természetesen az továbbra is a beutaló orvos felelőssége, hogy a páciensét milyen problémákkal milyen szintű intézménybe küldi. Bizonyos betegségeket a jövőben csak az arra kijelölt legmagasabb szintű szakértelemmel és korszerű diagnosztikai műszerekkel ellátott centrumokban kezelnek majd (pl. daganatos megbetegedések.)

- Kap-e MÁV-, vagy Volán-kedvezményt a beteg vagy beteglátogató, ha ezentúl messzebb kell utaznia?
A beteg számára nyújtott utazási költségtérítés a jövőben is megmarad, igaz, csak a teljesítést igazolva, utólag lehet majd felvenni. Sürgősségi esetekben a mentők feladata lesz a betegszállítás. Ugyanez a kedvezmény a látogatókat nem illeti meg.

- Mi történik azzal a beteggel, akinek a városában ugyan van kiemelt kórház, de a betegsége nem igényel kiemelt kezelést? Elküldik a 30 km-re lévő területi kórházba?
Minden egyes kiemelt kórház képes lesz nyújtani azt az ellátást, amelyet a területi kórházak is, és a helyi lakosok számára ellátási kötelezettsége is lesz. Így természetesen a kiemelt kórházakban ellátást kapnak azok is, akiknek nem szükséges a kiemelt kezelés, de a közelben laknak. Ilyen értelemben tehát a kiemelt kórházak területi kórházak is egyben.

A BETEGEK KÖRÉBEN FELMERÜLŐ KÉRDÉSEK

- Szülésem várható időpontja május 3-a. Úgy hallottam, hogy megszűnik az intézmény, ahol gondozásom eddig zajlott. Ha megszűnik a kórház, hol fogok szülni?
Amennyiben Ön ragaszkodik orvosához és az orvosa más intézményben nyújt a jövőben (április 1-jét követően) ellátást, lehetősége van arra, hogy abban az intézményben kerüljön sor a szülésre és az azzal kapcsolatos ellátásra, ahol az orvosa folytatja tevékenységét. Ez a lehetősége a szülést követő 3. hónap végéig áll fenn. Ez az eset nem minősül orvosválasztásnak és a beutalási rendtől való eltérésnek sem.

- Mi történik krónikus beteg kislányommal, ha az intézet, ahol eddig kezelték megszűnik? Hova viszem felülvizsgálatra?
A kijelölt ellátási terület szerinti egészségügyi szolgáltató köteles fogadni és egyben folytatni kislánya krónikus jellegű ellátását.

- Várhatóan mi történik velem, ha megszűnő kórházban vagy megszűnő osztályon fekszem? Áttolnak egy másikba?
Amennyiben az intézmény finanszírozása 2007. április 1-től megszűnik és Ön 2007. március 31. előtt került felvételre, lehetőség van arra, hogy kezelése április hónapban ebben az intézményben fejeződjön be.

- Intézményi várólista alapján elő vagyok jegyezve műtétre, de a struktúraátalakítás miatt nem világos mi lesz a műtétemmel?
Amennyiben az adott intézményben - ahol az Ön várólistáját vezetik - továbbra is rendelkezésre áll a szakmacsoport, akkor a várólista alapján jogosult az ellátásra. Amennyiben megszűnik az adott ellátás, a feladatot átvevő intézmény várólistájára Önt is felvezetik az előjegyzés időpontjának megfelelően. Ön erről attól az intézménytől kap tájékoztatást (ellátás helyéről és idejéről is), ahol a várólistára felvették.

- Mi van akkor, ha nem bízom a területi ellátásomra kijelölt kórházban. Választhatok-e másikat, hogyan s milyen feltételekkel?
A beteget a beutaló orvosnak elsősorban a lakóhely, vagy tartózkodási hely szerint területileg illetékes járóbeteg-szakrendelésre, illetve fekvőbeteg-gyógyintézetbe indokolt beutalni. A beutalás rendjét szabályozó jogszabály azonban több ponton eltérést tesz lehetővé:

A beutaló orvos előzetesen tájékozódik a szakellátását nyújtó intézmény fogadóképességéről. Előzetes helybiztosítás nélkül - a sürgős szükség esetét kivéve -, a beutalt beteg vizsgálata, illetőleg gyógykezelése a területi ellátásra nem kötelezett szolgáltató által visszautasítható, ha az veszélyeztetné a szakellátást végző egészségügyi intézmény területi feladatainak ellátását, illetve a progresszív betegellátással kapcsolatos kötelezettségeit. Amennyiben a megkeresett további intézmény csak a területi ellátási kötelezettségének veszélyeztetése mellett tudná vállalni a beteget, az ellátást visszautasíthatja. Itt fordulhat elő az az eset, amikor a beutaló orvos csak a területi ellátási kötelezett szolgáltatóhoz tud beutalni, így ha ebben az intézményben/orvosban nem bízik a beteg, csak részleges térítési díj fizetése mellett veheti igénybe más intézményben, vagy más orvos választása mellett az ellátást.

- Ha átjelentkezem egy másik háziorvoshoz, akkor tudom-e befolyásolni, hogy az általam választott intézményben vegyem igénybe az ellátást?
A hatályos jogszabályok alapján a területi ellátási kötelezettség a biztosított lakóhelye, illetve tartózkodási helye szerinti egészségügyi szolgáltató, tehát a háziorvosi átjelentkezés ezt nem befolyásolja.

- Mikor kell beutaló az ellátásomhoz és mikor nem?
A biztosított - a sürgősségi ellátást nem igénylő esetekben - orvosi beutaló nélkül is jogosult igénybe venni

(Forrás: Webdoki)

Rgi weblap, 2007-03-10 12:01:50

« elz kvetkez »