Itt vagy: www.gyomro.hu » Hrek » Lakossági tájékoztató az aszfaltozási programról

Lakossági tájékoztató az aszfaltozási programról

Városunk egyik legnagyobb problémája, hogy útjainkat olyan zúzott kőréteg borítja, amelyből a felszálló mészpor súlyosan szennyezi környezetünket, otthonainkat, de elsősorban mind a magunk, mind gyermekeink egészségét. Gyömrő város képviselőtestülete úgy döntött, hogy elindítja azt az aszfaltozási programot, amellyel portalanítani tudjuk ezeket az utcákat. A program lényege, hogy mivel közös ügyről van szó, az Önkormányzat fogjon össze a lakossággal, és közös beruházásban hajtsuk végre ezt a nagyon nagy feladatot.

Ez a feladat mindenkire terhet is ró. Az Önkormányzat, amely már mostanra is nagyon eladósodott a korábbi csatorna- és közműberuházások miatt, további hitelt vesz fel a finanszírozás körülbelül felének a biztosítására. Azonban ez a hitelkeret csak akkor válik lehívhatóvá, ha a lakosok is részt vállalnak a finanszírozásból.

Minden egyes lakóingatlanra (érdekeltségi egységre) valamivel kevesebb, mint 100.000 Ft összeg hárul az aszfaltprogram megvalósításához. Ennek az összegnek a felét az Önkormányzat ebből a hitelből biztosítja, míg az összeg másik fele a lakosokra hárul. A 100.000 Ft a lehető legolcsóbb megoldás, amelyet úgy tudtunk elérni, hogy a munkát végző gépparkot a Városüzemeltető Kht. megkapta felajánlásból és így a programhoz csak az aszfaltot kell megvásárolni és kifizetni. Így sikerült az egységenként akár 400.000 Ft-os bekerülési költséget lefaragni erre a már valóban kedvezőnek mondható összegre.

Mivel mindannyian tisztában vagyunk azzal, hogy nem mindenki tudja ezt a körülbelül 45.000 Ft-ot egy összegben befizetni, lehetőséget kerestünk arra, hogy különböző hitelkonstrukciókat tudjanak igénybe venni azon lakosaink, akik részletekben törlesztenék a rájuk eső összeget.

Az aszfaltprogram tervezését egy önálló programiroda felállításával tesszük könnyebbé. Ez a programiroda tartja majd nyilván a lakossági szerződéseket, és szigorú elszámolással vezeti, hogy egy-egy utcában mikor válik teljessé a leszervezés. Amelyik utcában előbb gyűlik össze a pénz, ott előbb indul meg az aszfaltozás. Természetesen ebben az irodában mindenki tájékoztatást kaphat arról, hogy utcájában milyen stádiumban áll a szervezés, de arról is, hogy milyen hitellehetőségeket vehet igénybe, amelyekből finanszírozni tudja lakossági önrészét.

A hitellehetőségek igénybevételére már jelenleg is több konstrukciót kaptunk.

Tájékoztatásul szeretnénk megjegyezni, hogy lehetőség van - de valószínűleg ez az egyik legdrágább megoldás - személyi kölcsön vagy folyószámlahitel igénylésére. Erről az érdeklődők a számlájukat vezető pénzintézetnél kaphatnak felvilágosítást. Mivel az önkormányzat az OTP-től kap hitelt az aszfaltozáshoz, természetesen mi őket javasoljuk.

A részletfizetésnél - úgy általában - pedig nem szabad figyelmen kívül hagyni az inflációt, azaz az összegek a futamidő függvényében, illetve az OTP Lakástakarék esetében előírási okból (is) emelkednek. Az egyösszegű- és a részletfizetés reálértékben 6%-os inflációt feltételezve ugyanakkora összegű befizetésnek felel meg, annak ellenére, hogy „ránézésre” 3.000 Ft-tal több a részletfizetésnél befizetett teljes összeg.

A lakossági szervezésben szerepet vállal minden önkormányzati képviselő, de rajtuk kívül minden körzetben több aktivista is segíti majd az Önök tájékoztatását és azt, hogy a lehető legegyszerűbben tudjanak csatlakozni ehhez a programhoz. Az aszfaltprogramról polgármesterként én is fogok szakemberek segítségével lakossági tájékoztatókat tartani, amelynek időpontjait a Gyömrő Újságban tesszük majd közzé.

Nagyon fontos, hogy mindenkiben tudatosuljon, hogy ez az aszfaltozási program olyan közügyünk, amely mindenkit és mindenkinek a családját egyformán érinti. Mindannyian szeretnénk egy szép, kultúrált, egészséges városban élni, amelynek elengedhetetlen feltétele, hogy megkössük a súlyosan egészségkárosító mészkőport. Természetesen azáltal, hogy az utcáink mindegyike aszfaltossá válik, minden utcában az ingatlanok értéke is jelentősen növekszik és nemcsak 45.000 Ft-tal, hiszen egy ingatlan értékét jelentősen befolyásolja, hogy a megközelítés aszfaltos utcákon keresztül történik-e vagy kátyúkon, sáron keresztül.

Mindannyiunknak tudomásul kell venni azt is, hogy az állami pályázatok forrásai ilyen célokra annyira minimálisak, hogy azokból még sikeres pályázat esetén is csak évente egy-két utcát lehetne leaszfaltozni. A nemzetközi pályázatok pedig elsősorban az Európai Uniós tagságunk teljes jogúvá válása után nyílnak meg, amelyekből reálisan eredményt csak több év múlva láthatunk.

Tehát ismét eljött az idő, hogy az életünket és a magunk és gyermekeink jövőjét kezünkbe vegyük és közösen valósítsuk meg az egyik legfontosabb álmunkat, amely a valódi, városi életminőséget hozza el mindannyiunknak.

Rgi weblap, 2003-11-29 00:00:00

« elz kvetkez »